Ajánló: Sarah J. Maas - Tüskék és rózsák udvara


Sarah J. Maas: A Court of Thorns and Roses - Tüskék és ...A tizenkilenc éves Feyre az erdőben vadászva megöl egy farkast, ám nem sokkal ezután egy másik szörnyeteg bukkan fel, aki jóvátétel gyanánt magával hurcolja egy olyan baljós és mágikus vidékre, amit a lány csak a legendákból ismer. Feyre hamar rájön, hogy fogvatartója valójában nem állat, hanem Tamlin, egyike azoknak a halálos és halhatatlan tündéreknek, akik egykor a világ felett uralkodtak.
Tamlin birtokán Feyre jéghideg gyűlölete forró szenvedéllyé alakul át, és ez az érzés felperzsel minden olyan hazugságot és figyelmeztetést, amit neki a tündérek csodálatos, ámde veszedelmes világáról korábban mondtak. Azonban a tündérek birodalma felett egyre nő egy ősi, gonosz árnyék és Feyre-nak kell megtalálnia a módját, hogy feltartóztassa… vagy örök pusztulásra ítélje Tamlint és világát.
Azért kezdtem el olvasni, mert megnéztem róla egy véleményvideót, ami meggyőzött róla, hogy ez a könyv szórakoztatóan szörnyű. Így hát "hú, ez borzalmas, muszáj elolvasnom!" felkiáltással vetettem bele magam. Abszolút pozitívan csalódtam, bár még most sem gondolom hibátlannak a művet.

Fontos megemlíteni, hogy a történet egy Szépség és a Szörnyeteg retelling szeretne lenni tündérekkel, azonban nem ez uralja a könyvet, inkább csak egyes elemeiben emlékeztet az eredeti mesére.
Feyre három testvér közül a legkisebb, mégis ő gondoskodik nővéreiről és sánta apjáról. Hamar kiderül, hogy a család nem volt mindig szegény, sőt, nemesi sorból indultak el a meredek lejtőn, ami mindenkiben mély nyomot hagyott. Hányattatott sorsában Feyrét egy dolog tolja előre: a haldokló édesanyjának tett ígérete, miszerint gondját viseli majd a családjának.

Hogy ne éhezzenek, Feyre vadászni kezdett - egy ilyen vadászaton is ejti el a farkast, akiről később kiderül, hogy tündér. Ezután eljön érte Tamlin, hogy magával vigye Feyrét a Tavasz udvarába, ahol hamarosan fény derül egy tündérekre és emberekre egyaránt veszélyes járványra. Spoilerek nélkül egyszerűen nem lefedhető, ennél mennyivel bonyolultabb és kuszább a cselekmény.

FIGYELMEZTETÉS: Határozottan 18+, erotikus tartalmat, kínzást és gyilkosságot egyaránt tartalmaz.

Mik a regény pozitívumai?
+ Szépek és láttatóak a leírások.
+ Az írónő hitelesen ábrázolja a brutalitást.
+ A világ és a történelem is alaposan ki lett találva.
+ Érdekesek a szereplők (úgymint Feyre nővérei, Lucien vagy Rhysand).
+ Feyre nem Mary Sue: vannak hibái, nem gondol magára minden más lánynál különlegesebbként, csupán egy ilyen megjegyzése van a regény elején.
+ Az erotika tekintetében fontos a beleegyezés.
+ Nincs szerelmi háromszög!

És mik a negatívumai?
– Sok az erotikus tartalom.
– A főgonosz (Amarantha) által kitalált csapdák, átkok, próbák nem mindig logikusak, gyakran érezhetően csak a cselekmény miatt léteznek.
– A farkas halálára adott reakció számomra nem hiteles, a tündérek nem voltak eléggé dühösek emiatt Feyrére. Másfelől az ok, ami miatt a farkas a falon túlra került, szintén nem nyerte el a tetszésemet.
– A második részt ismerve az egyik karakter inkonzisztensnek tűnik.
– Volt egy jelenet, ami számomra nem tűnt beleegyezőnek, és bár ennek megfelelően is reagáltak a szereplők, mégis azt éreztem, mintha az egész szituációt szexinek szánta volna az írónő.

Összességében véve ajánlom, de érdemes kritikusan szemlélni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése